Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minimalizmi Evlerinize Taşıyın: Tiny House Nedir?
#1
Minimalizm, biraz zorunluluktan biraz da trendlerin etkisiyle dört bir yanımızı sarmaya devam ediyor. Bu akımın son örneklerinden bir tanesi de tiny house yaklaşımı. Türkçede küçük ev anlamına gelen tiny house deyimi, aslında ufacık metrekarelere sığan yaşam alanlarını ifade ediyor. Son yıllarda popülaritesi giderek artan minimalizmin önemli bir yansıması olan tiny house akımını sizler için araştırdık. İşte “tiny house nedir?” sorusunun cevapları ve Tiny House örnekleri.
 
Tiny house aslında kendisini kısa ve net bir şekilde tanımlayan bir terim. Giderek popülerleşen bu evler gerçekten çok küçük; fakat bir o kadar da kullanışlı… Üstelik bu minik ama şirin yaşam alanlarının yalnızca küçük olmaktan öte başka özellikleri de var. Tiny House’ların neredeyse tümü çevre dostu mimari ile inşa ediliyor. Temel felsefesinde daha az tüketmek olan küçük evler, doğayla oldukça barışık bir yaklaşım sergiliyor.
 
tiny house akımının ortaya çıkmasında iki büyük etken sayılabilir. Bunlardan ilki; 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan ve Mortgage krizi  olarak da adlandırılan ekonomik kriz olarak görülüyor. Büyük evlere olan rağbetin yarattığı kriz, alternatif yaşam tarzlarına olan ilginin çoğalmasına neden olmuş. Tiny house bir diğer popüler yapan unsur ise tabii ki son yıllarda oldukça trend hale gelen doğaya kaçış motivasyonu. Tiny House’ların birçoğu doğayla iç içe alanlarda, genellikle ormanlarda konumlanıyor. Böylece bu küçük evlerde yaşamayı tercih eden insanlar evlerini yalnızca barınma ihtiyacını karşılayacak asgari özelliklerde bir yapıyla sınırlı tutarken, yaşam alanlarını ise doğanın kalbine taşıyor. Yani tiny house sakinleri evlerinde değil doğada yaşıyor, tiny house evlerde yalnızca barınıyor.
 
Eğer siz de devasa salonlardan, bitmek bilmeyen koridorlardan sıkıldıysanız Türkiye’de de hızla popülerleşmeye başlayan tiny house akımına kendinizi bırakabilirsiniz. Ülkemizde de son yıllarda birçok firma, tekerlekli veya tekerleksiz tiny house üretiyor.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi